Táto internetová stránka používa súbory cookie. Viac informácií
Zaujímavé články/Jednokotúčový stroj: nízkorýchlostný alebo vysokorýchlostný?
Jednokotúčový stroj: nízkorýchlostný alebo vysokorýchlostný?

Jednokotúčový stroj: nízkorýchlostný alebo vysokorýchlostný?

Dátum pridania: 23.05.2018

Pomerne často sa stretávame s prípadmi nesprávnej voľby jednokotúčového stroja pre danú úlohu a zdá sa, že v rámci tejto problematiky existuje veľký zmätok. Preto sa spolu pozrieme na to, kedy a kde používať nízkorýchlostný alebo vysokorýchlostný jednokotúčový stroj.

Jednokotúčové stroje môžu byť používané na celý rad rôznych úloh, ako napríklad: leštenie, voskovanie, umývanie, čistenie kobercov, odstraňovanie starých vrstiev podlahových krytín a podobne.

Pozrite si našu ponuku jednokotúčových strojov

V podstate môžeme rozlíšiť jednokotúčové stroje na štyri rôzne skupiny:

1. Nízkorýchlostné jednokotúčové stroje

Stroje v tejto kategórií sa štandardne pohybujú na úrovni od 120 do 200 otáčok za minútu a používajú sa na mokré čistenie podláh, čistenie kobercov a brúsenie podláh.
Nízkorýchlostný jednokotúčový stroj je dôležitou súčasťou upratovacieho vybavenia. Nemôžete vysokorýchlostným stojom brúsiť podlahy alebo ich umývať za mokra, na to je potrebná nízka rýchlosť.
Stretli sme sa už s mnohými prípadmi, kedy sa ľudia snažili brúsiť alebo umývať podlahu pomocou vysokorýchlostného stroja, ale jednoducho to nefungovalo. Čistiace prostriedky alebo brúsne pady majú pri vysokých rýchlostiach tendenciu vyšmyknúť sa, čo spôsobí že nemáte čím podlahu ošetriť. Neopakujte túto chybu, pretože to robí z čistenia podlahy mimoriadne náročnú prácu.

2. Vysokorýchlostné jednokotúčové stroje

Tieto stroje sa pohybujú štandardne na úrovni od 350 do 500 otáčok za minútu a používajú sa na leštenie, voskovanie a čistenie pomocou rozprašovača.

Ide o veľmi dôležité stroje, ak máte leštené podlahy, aby ste mohli dlhodobo udržať ich vysoko lesklý vzhľad. Nemôžete predsa leštiť podlahy nízkorýchlostným strojom.

3. Dvojrýchlostné jednokotúčové stroje

Tieto stroje sú kombináciou oboch predchádzajúcich typov, pomocou spínača je totiž možné prepínať medzi nízkou a vysokou rýchlosťou chodu stroja.

Jedná sa o veľmi všestranné stroje a je samozrejme možné ich použiť na všetky vyššie spomenuté použitia.

Jedná sa o dobrú voľbu, v prípade že máte viac druhov podláh a potrebujete sa o nich postarať. Môžete brúsiť, umývať a leštiť s pomocou jedného stroja.

4. Ultra vysokorýchlostné jednokotúčové stroje

Tieto jednokotúčové stroje sú úplne odlišné od predchádzajúcich. Pad tohto stroja sa „vznáša“ na podlahe, často aj bez záťaže samotnej konštrukcie stroja, ktoré je prenášaná na zadné kolieska.

Rýchlosť týchto strojov je oveľa vyššia, dosahujú viac ako 1 000 otáčok za minútu. Tieto stroj sa používajú na čistenie striekaním, leštenie a diamantové leštenie.

Ultra vysokorýchlostné jednokotúčové stroje sú z hľadiska obsluhy ľahšie zvládnuteľné ako vysokorýchlostné stroje a preto nevyžadujú operátorov s veľkou zručnosťou.

Tieto stroje umožňujú dosahovať najvyšší stupeň lesku, ale v porovnaní s inými typmi strojov neumožňujú odstraňovanie odolných nečistôt, na ktoré je vhodnejšia nižšia rýchlosť a vyšší prítlak na podlahu.

5. Jednokotúčové stroje s orbitálnym pohonom

Nový spôsob pre čistenie podláh, ktorý rozširuje možnosti použitia a znižuje spotrebu.

Orbitálny pohon je nový koncept jednokotúčového stroja, ktorý kombinuje vysokú efektivitu a manévrovateľnosť. Orbitálny pohyb zlepšuje výsledky čistenia jednokotúčového stroja, čím sa obzvlášť hodí na ťažké práce. Je vhodný na čistenie ako aj leštenie kamenných, gumených, keramických, betónových, epoxidových podláh alebo parkiet. Je ideálny aj na čistenie jemných povrchov, ako sú koberce. 

Oscilačná hlava sa prispôsobí všetkým povrchom a umožňuje operátorovi pracovať aj na nepravidelných podlahách. Vďaka dostupnému príslušenstvu a veľkým kolesám, ktoré sa dotýkajú zeme, je práca jednoduchšia a účinnejšia. Vďaka vysokej frekvencii oscilácie ponúka excelentnú stabilitu a neunavuje operátora aj počas dlhých smien vďaka jednoduchej manévrovateľnosti. Tým pádom môže byť používaný aj neskúseným operátorom.

Riešený na polovičnú spotrebu čistiacej látky
Orbitálny pohyb dovoľuje čistiť viac rovnomerne, nakoľko sa čistiaci roztok nachádza vo vnútri čistiacej oblasti. Čistenie je viac efektívne keďže spotreba vody a čistiacej látky je znížená na polovicu.

Úspora energie
Orbitálny pohyb znižuje tlak na podložku, čím dokáže dosahovať vynikajúce výsledky pri nižšej spotrebe energie.

Komentáre