Ako si správne vybrať jednokotúčový stroj
Dátum pridania: 03.07.2015Jednokotúčové stroje sú veľmi dôležitými nástrojmi pri čistení, brúsení a celkovej údržbe rôznych podlahových krytín všetkých možných materiálov. Vďaka veľkému množstvu príslušenstva sú mimoriadne variabilné a dajú sa použiť na všetky možné pracovné operácie. Využitie nájdu, či už pôjde o základné podlahové čistenie, ako aj mokré drhnutie pevných podlahových krytín, šampónovanie, tepovanie kobercov, odstraňovanie starších vrstiev voskov, leštenie, čistenie bazénov, brúsenie parkiet, mramoru, betónu a iných kamenných podláh a veľa ďalšieho..
Vyznačujú sa dlhou životnosťou, jednoduchou obsluhou, dobrou skladnosťou, mobilitou a nízkymi nákladmi na prevádzku a údržbu.
Stroje sa dodávajú v rôznych variáciách v základnom prevedení bez voliteľného príslušenstva. To si vyberáte na základe požiadavok, na ktoré plánujete stroj využívať. Kefy rôznych tvrdostí, unášače padov, nádrž na čistiace saponáty, striekacie zariadenia, držiaky brúsnych kotúčov a veľa ďalšieho. K jednokotúčovým strojom je možné pripojiť aj odsávacie zariadenie pre bezprašnú prevádzku.
V našej mimoriadne širokej ponuke ale nájdete aj kompletné stroje, ktoré už majú vo výbave nádrž, kefu na koberec, kefu na tvrdé podlahy, unášač padov a sú pripravené na rôzne druhy využitia.
Označenia:
L (low) - verzia s otáčkami kefy 154 (ot./min)
M (medium) - verzia s otáčkami kefy 227 (ot./min)
H (high) - verzia s otáčkami kefy 400 (ot./min)
Na akú prácu plánujete jednokotúčový stroj využívať?
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, na čo budete stroj používať. Jednoduché pravidelné čistenie a údržba podláh, leštenie, tepovanie, brúsenie? Každý stroj má svoje špecifiká, ako sú jeho hmotnosť, otáčky, konštrukcia a pod, ktoré ho predurčujú na požadovanú prácu.
Pri nižších otáčkach, je vplyv váhy vyšší a dosiahnete tak oveľa lepšie výsledky čistenia. Zvyšovaním otáčok sa vplyv váhy na prítlak stroja znižuje. Preto je možné ku väčšine strojov pridávať závažie tak, aby bol efekt drhnutia a teda čistenia väčší.
Pri výbere vhodného stroja je veľmi dôležité aj jeho konštrukčné a materiálové prevedenie. Keďže stroj plánujete využívať na profesionálne účely, určite je dobré správne sa rozhodnúť a kúpu neľutovať. Stroje výrobcu Ghibli a Wirbel sú špička na trhu a v ich prípade beriete zaručenú, rokmi overenú kvalitu.
Spôsoby použitia jednokotúčových strojov
1. Mokré drhnutie tvrdých podláh
Najvhodnejší je stroj s nízkymi otáčkami, ako príslušenstvo nádrž na čistiaci roztok, kefu alebo unášač padov s padom. Do nádrže nalejete koncentrovaný čistiaci saponát, ktorý pomocou ovládania púšťate na kefu a podlahu vydrhnete. Podľa výšky znečistenia je možné regulovať množstvo čistiaceho saponátu a strojovo čistíte plochu až pokiaľ neodstránite všetky nečistoty. Po uvoľnení nečistôt je dobré povysávať podlahu vysávačom na vodu.
2. Šampónovanie kobercov
Najvhodnejší je stroj s nízkymi otáčkami, ako príslušenstvo nádrž na čistiaci roztok, kefu alebo unášač padov s padom. Do nádrže nalejete koncentrovaný čistiaci saponát, ktorý pomocou ovládania púšťate na kefu a podlahu vydrhnete. Podľa výšky znečistenia je možné regulovať množstvo čistiaceho saponátu a strojovo čistíte plochu až pokiaľ neodstránite všetky nečistoty. Koberec je najlepšie ihneď „preprať" extraktorom a nečistoty odsať.
3. Leštenie podláh
Najvhodnejší je stroj s vyššími otáčkami, ako príslušenstvo leštiaca kefa alebo unášač padov s leštiacim padom. Ideálne sú jednoúčelové leštiace stroje SD- HS s vysokými otáčkami. Ich najlepšie využitie je s nanášaním polymérových voskov na podlahu. Na dosiahnutie „wet look“, lesku s mokrým vzhľadom podlahy, potrebujete vysokootáčkový stroj a príslušný leštiaci pad.
4. Odstraňovanie nánosov na podlahách, tzv. strhávanie
Najvhodnejší je stroj s nízkymi otáčkami a väčším výkonom, ako príslušenstvo nádrž na čistiaci saponát, kefa Tynex, strhávaciu kefu alebo držiak padov s tvrdým padom. Odporúčame použiť aj prídavné závažie. Do nádrže nalejete koncentrovaný čistiaci saponát, ktorý pomocou ovládania púšťate na kefu a podlahu vydrhnete. Podľa výšky znečistenia je možné regulovať množstvo čistiaceho saponátu a strojovo čistíte plochu až pokiaľ neodstránite všetky nečistoty. Po uvoľnení nečistôt je dobré povysávať podlahu vysávačom na vodu.
5. Brúsenie parkiet
Najvhodnejší je stroj s nízkymi otáčkami, ako príslušenstvo nádrž na čistiaci roztok a držiak brúsneho papiera. Odporúčame používať aktívne sacie zariadenie na bezprašný proces pri brúsení.
6. Brúsenie betónu, mramoru a kameňa
Najvhodnejší je stroj s vyšším výkonom, ako príslušenstvo Carborundum disk alebo držiak Vídiového kotúča. Môžete používať nádrž na vlhčenie.