Táto internetová stránka používa súbory cookie. Viac informácií
Zaujímavé články/Ako vybrať správny vysokotlakový čistič
Ako vybrať správny vysokotlakový čistič

Aký vysokotlakový čistič potrebujem

Dátum pridania: 09.09.2015

Pod pojmom vysokotlakový čistič si možno mnohí z vás nedokážu hneď predstaviť konkrétny výrobok, ale ak sa povie "wapka", alebo tlaková umývačka, väčšinou si už všetci spomenú. Vybavíte si kompaktný stroj s čerpadlom, hadicou a vysokotlakovou tryskou, ktorý si dokáže poradiť aj s veľmi odolnými nečistotami.

Hobby vysokotlakové čističe "wapky" sú veľmi univerzálne a majú aj veľké množstvo špeciálneho príslušenstva, s ktorým môžete ľahko a účinne umývať dlažbu, záhradný nábytok, čistiť strešnú krytinu, fasádu, odkvapy, bazény. Nepostrádateľným pomocníkom potom budú vysokotlakové čističe pri umývaní áut, motocyklov, záhradného náradia, alebo bicyklov.

Štandardne sú hobby vysokotlakové čističe napojené na bežný vodovodný rozvod. Niektoré vybrané hobby čističe sú schopné pracovať aj bez tlakovej vody na vstupe, zdrojom tak môže byť sud s vodou, zásobník a pod.
Podmienkou prevádzky však je, aby bol zdroj vody umiestnený vyššie, než samotný vysokotlakový čistič a súčasne je nutné stroj pred spustením dokonale zavodniť. Pre zvýšenie životnosti čerpadla odporúčame ešte na vstupnej hadici použiť originálny predfilter, ktorý býva v ponuke ako doplnkové príslušenstvo.

Použitím vysokotlakového čističa ušetríte nielen čas a energiu, ale ešte môžete ušetriť až 80% vody, oproti čistením bežnou hadicou.

Najdôležitejšie je kvalitné čerpadlo
Pre určenie parametrov čerpadla platí pravidlo, že čím je vyšší tlak čerpadla tým, bude umývanie efektívnejšie a účinnejšie. Čím bude mať čerpadlo vyšší prietok, tým bude práca rýchlejšia.

Materiál čerpadla
Najlacnejšie a najmenej výkonné čističe používajú čerpadlá s dielmi z odolných plastov. Životnosť tohto materiálu tak odpovedá malej frekvencii použitia týchto hobby strojov.

Čerpadlá pri modeloch vyšších radov hobby čističov sú už vyrobené prevažne z odolných zliatin hliníka alebo mosadze. Veľká pozornosť je pri čerpadlách venovaná aj kvalitnému uloženiu hriadeľov v ložiskách.

Prevádzkový tlak čerpadla
U vysokotlakových čističov určených pre hobby použitie sú v ponuke základné modely s tlakom čerpadla od 100 barov až po výkonné modely, pracujúce s tlakom čerpadla až do 160 barov.

Prietok
Aby bolo čistenie predovšetkým väčších plôch efektívnejšie, potrebujete čerpadlo s väčším prietokom. Prietok čerpadla je udávaný v litroch za hodinu (l / hod).

Prietoky menších čerpadiel sa pohybujú v rozmedzí 300-400 l / hod.
Výkonnejšie čerpadlá, vhodné pre umývanie veľkých plôch nad 100 m2, majú prietok 400 - 650 l / hod.

Príkon motora čerpadla
Pre pohon čerpadiel u bežných hobby a poloprofesionálnych vysokotlakových čističov sa používajú klasické elektromotory s príkonom podľa veľkosti čerpadla.

Pre menšie typy čerpadiel sa používajú elektromotory s príkonom 1300-1500 W
Výkonnejšie modely hobby čističov používajú elektromotory s príkonom až 2800 W.

Aj u vysokotlakových čističov sa presadzujú moderné bezuhlíkové indukčné motory s nízkou spotrebou a vysokým výkonom. Zatiaľ sú však dodávané len k profesionálnym vysokotlakovým čističom.

Čo ešte vedieť o vysokotlakových čističoch

Ohrev vody
Hobby vysokotlakové čističe nemajú vlastný ohrev vody. Niektoré modely je však možné napojiť na zdroj teplej vody a to až do teploty 50 ° C. Použitím teplej vody sa výrazne zefektívni účinnosť čistenia.

Dávkovanie saponátu
V prípade že budete používať vysokotlakové čističe na umývanie automobilov, motocyklov alebo mastných plôch, môžete využiť ďalší praktický doplnok, ktorý ponúkajú niektoré modely a to dávkovanie saponátu. Pri lacnejších modeloch sú nádoby so saponátom samostatné, u lepších modelov je táto nádoba integrovaná do samotného čističe.

Pre tento spôsob umývania je nutné používať špeciálne saponáty určené pre vysokotlakové čističe, ktoré sú jednak biologicky odbúrateľné a jednak sú šetrné k materiálom čerpadiel.

Príslušenstvo pre tlakové umývačky
Už pri výbere vhodného modelu sa zaujímajte o vhodné príslušenstvo, ktorého je väčšinou v ponuke veľké množstvo. Ak si kúpite lacný, neznačkový model bez príslušenstva, je možné, že za pár mesiacov už nebude v ponuke a nebudete si tak môcť príslušenstvo dokúpiť.
 
Takmer pre každý druh čistenia a umývania sa vyrábajú špeciálne kefy, nadstavce a prípravky, ktoré danú operáciu výrazne skvalitnia alebo zrýchlia. Preto si môžete vybrať rôzne trysky, či už rotačné, alebo s bodovým lúčom, napeňovač, teleskopická madlá, špeciálne sety na umývanie áut a motocyklov, kefy rotačné alebo na umývanie terás, prípadne špeciálne sady na čistenie odkvapov a odpadov.

Často býva bohaté príslušenstvo už v cene vysokotlakového čističa. Preto si vždy starostlivo preverte čo k vybranému vysokotlakovému čističu dostanete za príslušenstvo. Niektoré modely výrobca ponúka vo výhodných sadách so špeciálnym príslušenstvom v cene. Takéto sady bývajú vytvorené napríklad pre umývanie automobilov, alebo pre čistenie vonkajších terás a dlažby.

Bezpečnosť pri práci
Vysokotlakové čističe pracujú síce "iba" s vodou, ale pri vysokom tlaku. V žiadnom prípade ich teda nepodceňujte a dbajte všetkých bezpečnostných pravidiel. Používanie ochranných okuliarov a rukavíc je len minimálny základ. Napríklad pri použití rotačnej trysky na krátke vzdialenosti, sa dokáže vodný lúč prevŕtať behom chvíľky nielen pevnou šupkou od melónu, ale môže vážne poškodiť aj ľudské zdravie. Preto sa pred prvým spustením starostlivo zoznámte s návodom na obsluhu a bezpečnostnými pravidlami.

Nikdy preto s tlakovou pištoľou nemierte na žiadne osoby ani zvieratá. Nikdy s ňou tiež neumývajte elektrické zariadenia pod napätím!

Komentáre