Táto internetová stránka používa súbory cookie. Viac informácií
Zaujímavé články/Ako vybrať naozaj kvalitný profesionálny tepovač
Ako vybrať naozaj kvalitný profesionálny tepovač

Čím sa riadiť pri výbere kvalitného tepovača

Dátum pridania: 03.07.2015

Stroje na čistenie tkanín, čalúnenia, kobercov a pod., odoborne nazývané extraktory, ale všetci ich poznáme ako tepovače, sú veľmi dôležitou súčasťou pri profesionálnom čistení. Pri tepovaní dochádza k hĺbkovému čisteniu tkanín ako aj zbavovania tkanín nežiaducich pachov. Preto je veľmi dôležité pri ich výbere zvážiť niekoľko faktorov.

V prvom rade je samozrejme dôležitá výbava, ktorú tepovací stroj obsahuje. To neznamená len, či má príslušenstvo na tepovanie kobercov a čalúnenia, ale aj v akom kvalitnom prevedení toto príslušenstvo je a či je dostatočne dlhá extrakčná hadica. Profesionálne tepovacie stroje rozlišujeme podľa prevedenia a použitia na stroje extrakčné, s kefou a penové.

Klasické tepovače, prezývané aj extraktory fungujú na princípe extrakcie a teda nástreku roztoku do čisteného materiálu a jeho následné odsanie. Tu je veľmi dôležité uvedomiť si, aký výkon potrebujete. Pri čistení sedačiek postačí stroj s menšou nádobou na vodu, s čerpadlom ktoré dosahuje prietok vody aspoň 1 l/min a tlak 4 bar. Dôležitý je aj sací výkon, ktorý by nemal byť nižší ako 230 mbar, vďaka čomu dosiahnete rýchlejšie vysušenie tepovaného materiálu. Pri tepovaní kobercov a hlavne väčších plôch je doležité mať na zreteli, že potrebujete stroj, ktorý bude mať väčšie nádoby na vodu, aby ste nemuseli neustále vodu dolievať, bude mať čerpadlo s tlakom minimálne 6 bar a prietokom 4,5 l/min aby dokázal koberec dôkladne "preprať" a samozrejme, pri takomto množstve vody aj výkonný motor s sacej sile aspoň 300 mbar. Preto odporúčame zabudnúť na stroje typu predraženého Karchera, ktoré nespĺňajú žiadne z týchto požiadaviek a spadajú prevedením aj parametrami do kategórie hobby. Čistiaci účinok viete znásobiť pridaním ohrevu vody, čím dosiahnete oveľa intenzívnejšiu silu čistenia.

Pre dokonalejšie čistenie materiálu je efektívnejšie používať stroje s kefou a to buď bez odsávania, alebo s odsávaním. Výhoda strojov bez odsávania je v prvom rade ich cena, nakoľko sú podstatne lacnejšie ako stroje s odsávaním, ako aj ich multifunkčné použitie, keďže ich je možné používať aj na efektívne čistenie tvrdých podláh. Nevýhoda zase je, že je potrebné zabezpečiť odsávanie vody z kobercov, čiže je nutná kombinácia dvoch strojov. 

Naopak, stroje s kefou a odsávaním efektívne spájajú čistiaci proces v jedno zariadenie. Tento stroj v jednom úkone kartáčuje tkaninu a zároveň aj odsáva znečistenú vodu. Čistiaci efekt je účinnejší pri strojoch s väčším prítlakom kefy a ohrevom, zabezpečujúcim čistenie teplou vodou.

Pokiaľ potrebujete, aby bol tepovaný materiál čo najskôr suchý, napríklad pri tepovaní vozidiel, sú najvhodnejšie stroje čistiace penou, takzvané penové tepovače. Tepovaný materiál je zväčša suchý do 15tich minút. Nejedná sa o hĺbkové, ale o povrchové čistenie. Penu stroje dosahujú za pomoci kompresora, ktorý je buď ako súčasť stroja, alebo sa dá použiť aj externý.

Ďalším dôležitým prvkom je prevedenie stroja ako aj príslušenstva. Pamätajte, že prístroje, ktoré sa predávajú v baumarketoch niesú profesionálne, napriek tomu, že sa tak cenovo tvária. Veľmi podstatná je veľkosť nádoby na saponát, ako aj veľkosť nádoby na špinavú vodu a ochrana sacieho motora pred nechceným presatím kvapalinou. Tu platí, že čím väčšia nádoba, tým väčšiu plochu zvládnete vytepovať. Rovnako dôležitá je aj mobilita, hlavne pri manipulácii po schodoch a stiesnených priestoroch. 

V neposlednom rade je dôležitý tlak a prietok čerpadla, ako aj sací výkon motorov. Čím máte lepší sací výkon, tým skôr dokážete prebytočnú vodu odsať a tkanina bude suchšia v podstatne kratšom čase.

Komentáre