Táto internetová stránka používa súbory cookie. Viac informácií
Ako správne vybrať podlahový čistiaci automat

Správny automat pre Vašu potrebu

Dátum pridania: 1.12.2015

Podlahové umývacie automaty nachádzajú uplatnenie prakticky vo všetkých oblastiach. V obchodných alebo výrobných priestoroch existujú aj zdravotné, bezpečnostné a hygienické pravidlá, ktoré vyžadujú aby podlahy neboli len čisté, ale aby boli „správne“ čisté. Z tohto dôvodu je väčšinou zametanie / vysávanie a umývanie podlahy pomocou bežného mopu, a vedra nedostatočné, ako aj časovo veľmi náročné.

Jedným z najužitočnejších zariadení na umývanie tvrdých podláh je podlahový umývací stroj, ktorý podlahu nielen poumýva, ale ju súčasne aj vysuší. Podlahové umývacie stroje využívajú na čistenie rotujúcu kefu, ktorá mechanicky čistí podlahu a súčasne aplikuje na podlahu roztok vody a čistiaceho prostriedku. Znečistený roztok spolu s nečistotami je následne odstránený z podlahy sacím systémom a uložený do zbernej nádrže stroja. Tento proces nielenže dokonale vyčistí podlahu, ale zanecháva ju dostatočne suchú na to, aby bolo možné okamžite po vyčistení po nej opäť bezpečne chodiť.

  • obchodné centrá
  • priemysel
  • odbavovacie terminály
  • skladové aj logistické areály
  • administratívne budovy
  • školy a športové zariadenia
  • nemocnice atď.
  • Vzhľadom k masívnemu ústupu od celoplošných kobercov sa významne zvyšuje dopyt po malých podlahových automatoch aj pre využitie v domácnosti.

Faktory ovplyvňujúce výber

Tak, ako rôznorodé je prostredie, v ktorom sú stroje využívané, tak pestrá je aj ich ponuka na trhu. Vzhľadom k veľkému množstvo variantov a možností je potrebné pri výbere najvhodnejšieho typu vziať do úvahy veľa faktorov. Podlahové umývacie stroje s elektrickým napájaním sú vo všeobecnosti lacnejšie ako pri nákupe tak aj pri následnej údržbe. Umývacie stroje s napájaním z batérií však dokážu umyť podlahovú plochu rýchlejšie, nakoľko nie sú limitované dosahom napájacieho kábla.

Ak budete Váš stroj používať napríklad v hlučnej továrni, nie je až tak podstatné, koľko hluku umývací stroj vyprodukuje, no ak budete stroj používať napríklad v obchodnom centre počas otváracích hodín, potrebujete stroj, ktorý nebude počas prevádzky produkovať hluk.

Možno sa Vám to zdá zvláštne, nakoľko väčšina podlahových umývacích strojov je navrhnutá tak, aby ich bolo možné jednoducho ovládať pomocou jedného tlačidla. No väčšie stroje s kráčajúcou alebo sediacou obsluhou vyžadujú opatrnú manipuláciu, pretože sa používajú aj v priestoroch, kde sa pohybujú ľudia (ako napríklad v obchodných domoch a pod.).

Veľkosť plochy k upratovaniu
Ak opomenieme finančnú stránku, voľba stroje závisí predovšetkým na veľkosti a členitosti plochy určenej k upratovaniu.

Na malý a prehľadný priestor typu športovej haly bude najvhodnejší kompaktný ručne vedený káblový stroj, čo je zároveň voľba príjemná aj ekonomicky. Napríklad model Bohman C 1 od spoločnosti Bohman v káblovej verzii je podstatne lacnejší než jeho batériový súrodenec. Naopak v rovnako veľkom priestore zastavanom rôznorodými prekážkami sa bez batérií nezaobídete. U veľkých plôch táto voľba odpadá, víťazí jednoznačne stroj na batérie. Pri veľkých plochách sú vhodné kôli viacerým faktorom stroje so sedacou obsluhou.

Čistiaci stroj s chodiacou alebo sedacou obsluhou

Ďalšie dôležité rozhodovanie - ručne vedený stroj alebo stroj so sediacou obsluhou?
Odpoveď nie je zďaleka tak jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Rovnica menší priestor - menšie stroj, väčší priestor - väčší stroj nemusí platiť za všetkých okolností, navyše výrobcovia strojov v snahe ponúknuť čo najlepšie parametre v oboch kategóriách túto rovnicu ďalej rozširujú. Napríklad môžeme použiť dva stroje od významného svetového výrobcu podlahových strojov Bohman.
Stroj Bohman B 5 je ručne vedený stroj s jednoduchým ovládacím panelom a veľkou šírkou záberu, ktorá sa vyrovná aj väčším sediacim strojom, hodí sa tak aj pre veľké plochy.
Naproti tomu Bohman B 7 je sedací stroj, ktorý sa však vzhľadom k svojim kompaktným rozmerom a vynikajúcej manévrovateľnosti môže použiť aj vo veľmi členitých a menších priestoroch.


Aké priestory potrebujete čistiť?

Či ide o veľké otvorené priestory alebo o stiesnené priestory s prekážkami. Výrobcovia podlahových umývacích strojov prichádzajú na trhu so stále sa rozširujúcou škálou rôznych modelov s rôznymi pracovnými šírkami (nezabudnite, že pri väčšine podlahových umývacích strojov je šírka sacej lišty väčšia ako šírka stroja). Jednotlivé umývacie stroje sa od seba, okrem iného, odlišujú aj ich manévrovacou schopnosťou. Umývacie stroje sa tiež od seba odlišujú schopnosťou chodu vzad, čo oceníte hlavne v prípade ak sa ocitnete v stiesnených priestoroch, kde nie je možné stroj otočiť.

Aká je dostupnosť náhradných dielov a autorizovaného servisu pre Váš umývací stroj?

Nie je veľmi ťažké kúpiť si už použitý podlahový umývací stroj z druhej ruky, čo môže byť aj dobrou voľbou z hľadiska nákladov na jeho obstaranie. Ale predtým, než si kúpite umývací stroj z druhej ruky, skontrolujte, či je stále možné zabezpečiť náhradné diely a spotrebný materiál ako sú kefy alebo stieracie gumy. Rovnako je dôležité si zistiť, či na daný typ stroja sú ešte vykonávané servisné služby autorizovaným servisom.

Pozrite si našu ponuku kief >

Problematika výberu vhodného stroja je veľmi široká a je potrebné zvážiť všetky podstatné faktory, aby ste boli s výberom naplno spokojný.

Akú chémiu používať?

Mať profesionálny čistiaci stroj nestačí, na dosiahnutie toho najlepšieho možného čistiaceho efektu je potrebné mať aj kvalitné čistiace prostriedky. Kvalitné a správne zvolené čistiace prostriedky vám umožnia dosiahnuť prvotriedny čistiaci výsledok s nemalou úsporou času, a nákladov.